کمپین تبلیغاتی 

برندها از چه طریقی می‌توانند خود را به مردم بشناسانند؟ موثرترین راه معرفی برند چیست؟ راه‌های افزایش ارتباط با مخاطبان چیست؟ 

هر برندی یک پیام، ارزش و جایگاه مطلوبی مدنظر دارد که تمایل دارد مخاطبان با آن ارزش‌ها برند را بشناسند. تبلیغات مهم‌ترین و موثرترین روش برای افزایش آگاهی نسبت به برند و برقراری روابط موثر با مشتریان است. کمپین‌های تبلیغاتی نیز به عنوان گروهی از تبلیغات با پیام و هویت یکسان، به عنوان یکی از بهترین استراتژی‌های بازاریابی شناخته می‌شود. اینکه پیام برند شما از چه راه‌هایی و به چه طریقی منتشر شود از اهمیت بسزایی برخوردار است چراکه به طور کلی بر جایگاه و تصویر برند شما در اذهان تاثیر دارد. به همین دلیل برای اجرای کمپین تبلیغاتی نه تنها باید با اصول کلی آن آشنایی داشته باشید بلکه باید داده‌های بازار و اصول علمی بازاریابی نیز انجام شود. 

 

کمپین چیست؟

به زبانی ساده، کمپین، انجام حرکتی هدفمند برای رفع نیاز در زمان و موقعیت درست است. با در نظر گرفتن این تعریف، منظور از اجرای کمپین تبلیغاتی، رساندن پیام برند در قالب رسانه‌های مختلف و به نوعی تاثیرگذار و جذاب است. در اجرای کمپین‌های تبلیغاتی، زمان و موقعیت پیام‌رسانی و نیز مخاطبان هدف به طور دقیق و شفاف مشخص می‌شود.

پس، به طور کلی کمپین‌ تبلیغاتی مجموعه‌ای از انواع تبلیغات با پیام یکسان است که به منظور دستیابی به برخی اهداف تجاری اجرا می‌شوند. لازم به ذکر است کمپین‌ها فراتر از یک تصویر تبلیغاتی جذاب بوده و به منظور تاثیرگذاری و ماندگاری بیشتر نیازمند خلاقیت، دانش و تجربه کافی هستند.

 

چرا کمپین تبلیغاتی اهمیت دارد؟

کمپین‌ تبلیغاتی از اهمیت بسزایی در بازاریابی هر برندی برخوردار است چراکه باعث تمایز برند شما از رقبا و افزایش آگاهی از برند می‌گردد. با این واقعیت را پذیرفت را بدون بکارگیری تبلیغات، امکان معرفی برند و برقراری ارتباط با مشتریان امکان پذیر نیست. 

در واقع، اجرای کمپین به معنای داشتن یک استراتژی تبلیغاتی در رسانه‌های مختلف برای دستیابی به اهداف مختلفی مثل افزایش فروش، آگاهی از برند یا برقراری ارتباط با مشتری هدف می‌باشد. در نتیجه برای دستیابی به اهداف بازاریابی مطلوب، کمپین تبلیغاتی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 

انواع کمپین های تبلیغاتی

همان‌طور که توضیح داده شد، کمپین تبلیغاتی برای دستیابی به اهداف بازاریابی گوناگون اجرا می‌شود. اما به منظور رسیدن به نتایج مطلوب و کسب حداکثر کارایی و اثربخشی، باید نوع درستی از کمپین تبلیغاتی بکار گرفته شود. انتخاب نوع درست کمپین باید با در نظر گرفتن شخصیت برند، جایگاه برند، ظرفیت برند، مشتری هدف، رسانه‌های موجود و… انجام شود. از انواع مهم و پرکاربرد کمپین تبلیغاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • کمپین آگاهی از برند
 • بهینه سازی موتور جستجو (سئو)
 • کمپین تبلیغاتی شبکه‌های اجتماعی
 • کمپین ایمیل مارکتینگ
 • کمپین لانچ محصول
 • اینفلوئنسر مارکتینگ
 • ویدیو مارکتینگ

 

کمپین آگاهی از برند

ایجاد آگاهی از برند به معنای آشنایی نسبی مخاطبان با هویت کلی برند و نیز داشتن تصوری از برند در ذهن است. هدف از اجرای این کمپین، برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه و آشنا سازی آنها با محصولات و خدمات ارائه شده است. کمپین تبلیغاتی آگاهی از برند معمولاٌ در اوایل فعالیت کاری برندها بکار گرفته می‌شود تا یک اطلاع رسانی نسبی ایجاد شود. 

 

بهینه سازی موتور جستجو (سئو)

بدون شک، همه برندهایی که قصد فعالیت در فضای دیجیتال دارند باید دارای وبسایتی باکیفیت به منظور افزایش اعتبار و اعتماد نسبت به برند داشته باشند. مجموعه استراتژی‌ها و فعالیت‌ها برای داشتن وبسایتی جذاب و کاربردی به منظور کسب جایگاهی مطلوب در نتایج گوگل، سئو را تشکیل می‌دهد. بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو تمامی اقدامات مربوط به وبسایت از قبیل محتوا، طراحی سایت، استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای دعوت کاربران به وبسایت و… را شامل می‌شود.

 

باید توجه داشت که کمپین تبلیغاتی بهینه سازی موتور جستجو نمی‌تواند یک کمپین کوتاه مدت باشد چراکه نیازمند فعالیت‌های مداوم در بلند مدت است تا به نتایج مطلوب برسد.

 

کمپین تبلیغاتی شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی یک فرصتی بی‌نظیر برای برقراری ارتباط با مخاطبان و بکارگیری خلاقیت برای جذب تعداد بیشتری از افراد به برند است. بدیهی است این اقدام باید به صورت حرفه‌ای و با بررسی همه جانبه ارزش، اهداف و پرسونای مخاطبان اجرا شود تا محتواهای باکیفیت و کاربردی در اختیار مشتریان قرار گیرد.

تیم حرفه‌ای راجینا کریتیوورکس به خوبی می‌تواند کمپین‌های تبلیغاتی شبکه‌های اجتماعی را برنامه‌ریزی و با تولید محتوای اختصاصی برای برند شما، نتایج  مطلوبی را برای برند شما فراهم نماید.

 

کمپین ایمیل مارکتینگ

کمپین تبلیغاتی ایمیل مارکتینگ به طور کلی به معنای ارسال ایمیلی با محتوای اختصاصی برای مشتریان برای ترغیب به سمت برند است. ایمیل مارکتینگ باید با درنظر گرفتن پرسونا مخاطب، علایق و نیز ارزش‌های برند اجرا شود تا یک محتوای جذاب و مطلوبی تهیه شود که به خوبی به اهداف بازاریابی دست یابد.

کمپین‌های ایمیل مارکتینگ یک روش حرفه‌ای برای افزایش فروش و دستیابی به داده‌های کاربردی برای استفاده در برنامه‌های بازاریابی در پیش رو است.

 

کمپین لانچ محصول

کمپین تبلیغاتی لانچ یا راه‌انداری محصول جدید در موقعیتی که برند یک محصول یا خدمت جدیدی را ارائه می‌دهد کاربرد دارد. این کمپین هم در اوایل فعالیت کسب و کارها قابل اجراست و هم در طول فعالیت آنها. به عبارتی روشن‌تر،‌ کمپین لانچ محصول به منظور آگاه‌سازی همکاران، مشتریان و نیز زقبا از محصول جدید اجرا می‌شود. این نوع از کمپین‌ها باید در تمامی رسانه‌ها اجرا شود تا آگاهی‌‌رسانی درستی هم در فضای دیجیتال و هم در فضای دنیای واقعی اعمال شود.  

 

اینفلوئنسر مارکتینگ

بدون شک، در عصر حاضر، اینفلوئنسرها تاثیرات بیشتر و شدیدتری بر رو سبک زندگی افراد دارند تا سلبریتی‌ها و دیگر افراد مشهور. به همین دلیل کمپین‌های تبلیغاتی اینفلوئنسر مارکتینگ بیش از بقیه کمپین‌ها اهمیت یافته است.  موردی که باعث شده استفاده از اینفلوئنسرها به جای سلبریتی‌ها رایج گردد این است که الزاماٌ نیاز به همکاری با اینفلوئنسرهای مشهوری را ندارید و همچنین هزینه همکاری با آنها از هزینه همکاری با سلبریتی‌ها کمتر است. 

 

از آنجایی که بیشتر دنبال کنندگان اینفلوئنسرها در پلتفرم‌هایی مثل اینستاگرام و یوتیوب اعتماد زیادی به آنها دارند،‌ معرفی محصولات برند شما توسط آنها بطبع نتایج بهتری نیز خواهد داشت. 

 

ویدیو مارکتینگ

طبق تحقیقات انجام شده، محتواهای ویدیویی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و اکثر کاربران محتوای ویدیویی را به سایر فرم‌های محتوا ترجیح می‌دهند. کمپین تبلیغاتی ویدیو مارکتینگ یک روشی خلاق و تاثیرگذار برای برندها برای جذب مخاطبان بیشتر است. ویدیو مارکتینگ می‌تواند حالت سرگرم کننده، آموزشی یا معرفی محصول داشته باشد. اینکه محتوای ویدیو شما خلاقانه و مختصر باشد حائز اهمیت است چراکه باید پیام برند شما در مدت کوتاهی به تاثیرگذارترین شکل به مخاطب انتقال داده شود. در راجینا کریتیوورکس، محتوای اختصاصی شما به طور خلاقانه و جذاب تدوین و ویدیو آن به صورت حرفه‌ای طراحی می‌گردد.

 

مراحل راه اندازی کمپین تبلیغاتی 

فارغ از موضوع و ارزش‌های برند، هر نوع کسب و کاری با هر سطحی از توانایی به بازاریابی نیاز دارد و کمپین تبلیغاتی یکی از بهترین تکنیک‌ها برای دستیابی به اهداف بازاریابی است. کمپین تبلیغاتی بسته به هدفی که دارند، می‌توانند بلند مدت یا کوتاه مدت باشند. اما برای دستیابی به بهترین نتایج در اجرای هر نوع کمپین تبلیغاتی لازم است که اقدامات لازم با دقت و دانش کافی انجام شود. اقدامات لازم برای راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی عبارتند از:

 

 • تعیین هدف: اول از همه باید مشخص کنید نتیجه‌ای که با اجرای کمپین می‌خواهید به آن دست یابید چیست. افزایش فروش؟ تقویت برند؟ آگاهی از محصول جدید؟ هریک از این اهداف، یک کمپین منحصر با برنامه‌ریزی و استراتژی ویژه‌ای قابل اجراست.
 • پرسونای مخاطب: دستیابی به نتایج مطلوب در اجرای کمپین تبلیغاتی تنها با شناخت دقیق مشتری هدف میسر می‌شود. اینکه ارزش‌ها، ترجیحات و علایق مخاطب شما چیست از اهمیت بسزایی برخوردار است چراکه به کلی مسیر و نوع کمپین طبق پرسونای مخاطب هدف شکل می‌گیرد.
 • محصول یا خدمت مورد نظر:  برای اینکه محصول یا خدمت مدنظر را به هنگام اجرای کمپین تبلیغاتی به خوبی معرفی کنید، بایستی شناخت کاملی از آن داشته باشید. داشتن تسلط کافی بر نکات قوت و ضعف محصول یا خدمت برند، تنها استراتژی کمپین شما را تحکیم می‌کند بلکه فرصتی برای بهبود آن نیز ارائه می‌کند.
 • تنظیم بودجه: از دیگر اقدامات بسیار مهمی که قبل از راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی باید به آن توجه کنید، بودجه و ظرفیت برند شما برای اجرای کمپین است.در واقع، باید یک محاسبه کلی از تمامی هزینه‌ها برای تبلیغات انجام شود تا در آخر بتوان نرخ بازگشت سرمایه را نیز محاسبه کرد.
 • تعیین ابزارهای مورد استفاده: منظور از ابزارهای مورد استفاده در راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی همان رسانه‌هایی است که انتخاب می‌کنید از طریق آنها با مخاطبان ارتباط برقرار کنید. این ابزارها می‌تواند شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، تلویزیون یا رادیو و… باشد.
 • زمانبندی: متاسفانه بسیاری از برندها علی رغم تولید محتوای جذاب و صرف هزینه بسیار برای کمپین تبلیغاتی، به موقعیت زمانی اجرای کمپین توجه نکرده و به نتایج مدنظر خود دست نمی‌یابند. در نتیجه، باید به زمان راه‌اندازی کمپین نیز توجه شود تا کیفیت آن حفظ گردد.
 • اجرای کمپین تبلیغاتی: پس از گذراندن مراحل مذکور و مشخص شدن معیارهای محاسبه موفقیت (افزایش فالوور یا افزایش فروش و… تا حد مشخص شده)، زمان اجرای کمپین تبلیغاتی فرا می‌رسد. 

 

لازم به ذکر است تمامی مراحل راه‌اندازی کمپین و نیز بررسی بازخوردهای آن بایستی توسط متخصصان حوزه مارکتینگ و با اتکا به داده‌های دقیق و دانش بروز انجام شود. تیم راجینا کریتیوورکس با تجربه بسیار در حوزه مارکتینگ، می‌تواند همراه شما در این مسیر باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *