خدمات تولید محتوا

در عصر حاضر، همه ما در معرض حجم عظیمی از محتواها قرار می‌گیریم. اما اگر بپرسیم «منظور از تولید محتوا چیست؟» به احتمال زیاد چیزی که به ذهن اکثریت شما می‌رسد محتوای متنی خواهد بود. در حالی که محتوا، در قالب‌های متنوعی می‌تواند در اختیار مخاطبان قرار گیرد. به زبانی ساده، تمامی تصاویر و ویدیوهایی که در رسانه‌های مختلف می‌بینید، پادکستی که گوش می‌دهید، متن‌های مختلفی که می‌خوانید و… همه و همه قالب‌های مختلفی از محتوا هستند که در شبکه‌های اجتماعی مختلفی انتشار یافته است.

در عصر ارتباطات، هر برندی که بتواند یک رابطه نزدیک و صمیمی با مخاطبان خود برقرار کند، موفق شده و جایگاه برند آن ماندگار خواهد گردید. و این ارتباط سازنده تنها با تولید محتوای کاربردی و مفید میسر خواهد شد. 

حال، همراه ما باشید که به بررسی انواع تولید محتوا، رسانه‌های محبوب برای خلق و انتشار محتوا و نیز معرفی منبع موثق برای ارائه محتوای اختصاصی برای هر نوع کسب‌وکار بپردازیم.

 

تولید محتوا شامل چیست؟

به طور کلی، تولید محتوا به معنای خلق متن، تصویر، ویدیو و موسیقی است که برای مخاطب قابل درک بوده و به منظور دستیابی به اهداف مختلفی همچون افزایش فروش، ایجاد آگاهی، رسانه‌سازی و… منتشر می‌شود. 

به دلیل اهمیت روزافزون محتوا و ورود فعالیت برندها به حوزه دیجیتال، هر برندی برای برقراری ارتباط موثر با مخاطبان به بازاریابی محتوا نیاز دارد. 

همچنین تولید محتوا، به هر شکلی که باشد، می‌تواند به هر یک از اهداف اطلاع رسانی، سرگرمی یا آموزشی باشد.

 

  • محتوایی که حالت سرگرمی داشته باشد معمولاْ احساسات مخاطبان را هدف قرار داده و سعی دارد در چارچوب محتوای سرگرم کننده‌ای با مخاطبان ارتباط صمیمی برقرار کند.
  • تولید محتوای آموزشی به معنای جمع آوری داده و اطلاعات موثق و در اختیار مخاطب قرار دادن آنان به زبانی ساده است. معمولاْ محتواهای آموزشی همراه با تحلیل و آنالیز داده‌ها و  به اشتراک گذاری تجربیات می‌شود.
  • و اما یکی از بهترین مثال‌ها برای تولید محتوای اطلاع رسانی، اخبار است. همان‌طور که اخبار، توجه مخاطبان را به خود جلب کرده و معمولاْ بحث برانگیز است، محتواهای اطلاع رسانی همین فرم و سبک را دارد.

 

انواع فرم‌ محتوا

همان‌طور که  توضیح داده شد، محتوا می‌تواند فرم و قالب‌های متفاوتی داشته باشد و هیچ‌گونه محدودیتی ندارد. رایج‌ترین و اصلی‌ترین فرم‌های محتوا عبارتند از:

 

  • تولید محتوای متنی (مقاله): رایج‌ترین روش تولید محتوا، انتشار مقاله در وبلاگ است اما هرگونه محتوای متنی و پیام تبلیغاتی که به صورت متنی نوشته شده باشد، در دسته‌بندی تولید محتوای متنی قرار می‌گیرد. می‌توان گفت تولید محتوای متنی یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است چون در تمامی رسانه‌ها قابلیت انتشار دارد.
  • تولید محتوای صوتی (پادکست): می‌توان گفت یکی از خلاقانه‌ترین راه‌های انتقال محتوا در عصر حاضر، تولید پادکست است. چراکه امروزه همه‌مان زمان بسیار زیادی از روز را در ترافیک، صف انتظار و… سپری می‌کنیم و پادکست‌ها یکی از مفیدترین راه‌ها برای سپری کردن این زمان‌هاست.
  • تولید محتوای اینفوگرافیک: شاید بتوان گفت تصویر، ساده‌ترین و جذاب‌ترین راه برای ارائه پیام خود به مخاطبان است. همچنان بدیهی است چنانچه از تصاویر جذابی استفاده کنید، در مقایسه با محتوای متنی، مخاطبان توجه بیشتری به محتوای شما خواهند کرد و ماندگاری بیشتری نیز خواهد داشت. 
  • تولید محتوای ویدئویی: طبق تحقیقات انجام شده، کاربران محتواهای ویدئویی را بیشتر از سایر فرم‌های محتوا ترجیح می‌دهند و زمان زیادی را صرف دیدن محتواهای ویدئویی می‌کنند. به طور کلی، محتواهای ویدئویی جذاب‌تر بوده و به شکل بهتری پیام مدنظر را به مخاطب می‌رسانند.

 

تیم حرفه‌ای راجینا کریتیوورکس به خلاقانه‌ترین شکل ممکن قادر است در هریک‌ از فرم‌های مذکور، محتوای اختصاصی برند شما را خلق کند.

 

انواع تولید محتوا

با گسترش تنوع شبکه‌های اجتماعی و افزایش تعداد کاربران این پلتفرم‌ها، نوع تولید محتوا و بازاریابی محتوایی هریک از این شبکه‌های اجتماعی نیز به دلیل ویژه و مختص آن پلتفرم بودن اهمیت می‌یابد. هریک از پلتفرم‌های موجود، فرم منحصر بفردی برای محتوا دارند و نوع مخاطبان این پلتفرم‌ها نیز از یکدیگر متفاوت هستند، به همین دلیل، تولید محتوای آن‌ها نیز متمایز و ویژه است.

 

تولید محتوا در فضای مجازی

فضای مجازی، به عنوان بخش مهمی از زندگی روزمره ما، فضای بسیار مهمی برای کسب‌وکارهای مختلف به منظور برقراری ارتباط موثر با مخاطبان و افزایش آگاهی نسبت به برند است. با توجه به اینکه تمامی افراد از محتواهای موجود در فضای مجازی استفاده کرده و دیگر نقش روزنامه و مجله و تلویزیون در زندگی روزمره ما کمرنگ می‌شود، تمامی کسب‌وکارهای بایستی در فضای مجازی فعالیت داشته باشند و با تولید محتوای اختصاصی برند خود، ارتباط موثری با مخاطبان برقرار کنند. منظور از تولید محتوا، خلق هرگونه محتوای سمعی، بصری و متنی در شبکه‌های اجتماعی موجود است. اما در این مقاله، تنها به مهم‌ترین و محبوب‌ترین پلتفرم‌های مجازی که بیشترین تاثیر را بر موفقیت کسب و کار شما دارند خواهیم پرداخت.    

 

تولید محتوا در اینستاگرام

اینستاگرام به عنوان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی مردم سراسر جهان، یک فرصتی بی‌نظیر برای کسب‌وکارها برای برقراری رابطه صمیمی و مورد اعتماد با مشتریان است. با توجه به اینکه اینستاگرام امکان تولید محتوای تصویری، ویدئویی و متنی را برای کاربران فراهم می‌کند از اهمیت بسزایی برخوردار است. 

اما باید در نظر داشت که به دلیل تعداد بالای کاربران فعال این پلتفرم، رقابت برندها در اینستاگرام بسیار سخت‌تر بوده و شما حتما باید محتوای کاربردی و باکیفیتی برای مخاطبان خود آماده کنید تا بر رقبا برتری یابید. 

به عبارتی روشن‌تر، اینستاگرام بستر مناسبی برای خلق داستان‌های بصری جذاب از برند شماست. اگر محتوای بصری شما کیفیت خوبی داشته باشد و با کپشن درستی همراه شده باشد، تجربه کاربری شما افزایش یافته و امکان موفقیت برند شما بیشتر و بیشتر می‌شود. 

 

تولید محتوا در یوتیوب

یوتیوب نیز به عنوان بزرگ‌ترین پلتفرم اشتراک گذاری ویدیو، یکی از پلتفرم‌های بسیار مهم برای تولید ویدئوهای حرفه‌ای و با کیفیت است. خوشبختانه، علی‌‌رغم تحریم‌ها و محدودیت‌های موجود برای یوتیوب در ایران، همچنان این پلتفرم فرصت فوق العاده‌ای برای دسترسی به تعداد زیادی از مشتریان و کسب درآمد است. فعالیت در یوتیوب مستلزم تولید محتوای ویدئویی بوده و می‌تواند شامل هر نوع موضوعی اعم از آموزشی، خبری و سرگرمی و… باشد. 

یوتیوب یک فرصت بی‌نظیر برای افراد خلاق است. اگرچه داشتن تجهیزات کافی بر کیفیت ویدئوهای شما تاثیر بسزایی خواهد داشت، بکارگیری خلاقیت و ایده‌های جذاب در تولید محتوای ویدئویی قطعاْ تاثیر بیشتری بر موفقیت شما خواهد داشت.

 

تولید محتوا برای پیج فروشگاهی

تعداد فروشگاه‌های اینترنتی روزبه‌رو افزایش می‌یابد و بدون شک، دوران قرنطینه کرونایی نیز در افزایش تمایل مردم به خرید اینترنتی نقش بسیار مهمی داشته است. خرید از وبسایت‌ یا پیچ‌های اینستاگرام فروشگاهی به حدی معتبر و رایج شده است که بیشتر افراد حتی اگر قصد خرید فیزیکی کالایی را داشته باشند، نخست مشخصات آن را از طریق اینترنت چک می‌کنند. 

لازم به ذکر است تولید محتوای پیج اینستاگرام فروشگاهی و وبسایت فروشگاهی بسیار متفاوت بوده و محتوای آنها از سایر مدل‌های تولید محتوای مذکور متفاوت است. چنانچه شما صاحب فروشگاه اینترنتی باشید، نه تنها باید عکس با کیفیت و دقیقی از محصولات ارائه دهید (تولید محتوای بصری تاثیر بیشتری از تولید محتوای متنی دارد) بلکه باید توصیف دقیق و کاملی از جزئیات محصول نیز داشته باشید. هرچقدر جزئیات بیشتری از محصول ارائه دهید و عکس‌های دقیقی از محصول آماده کنید (طوری که ویژگی‌های محصول کاملاْ مشخص باشد)، احتمال فروش شما بیشتر می‌گردد.

 

چرا تولید محتوا اهمیت دارد؟

چنانچه شما بتوانید با تولید محتوای کاربردی و خوب، برای مخاطبان خلق ارزش کنید، قطعاْ این توانایی را کسب خواهید کرد که با گستره وسیعی از مخاطبان ارتباط برقرار کرده و همچنان آگاهی بیشتری نسبت به برندتان برقرار کنید. همچنین لازم به ذکر است تولید محتوا تنها یک بخش از فرآیند بازاریابی محتواست اما اساسی‌ترین و مهم‌ترین بخش آن. درواقع، تولید محتوا به معنای خلق ارزش از طریق قالب‌های متفاوت است.

هنگامی که محتوا تولید می‌کنید، اطلاعات رایگان و مفیدی را به مخاطبان خود ارائه داده، مشتریان بالقوه را به وب سایت خود جذب کرده و مشتریان فعلی را از طریق تعاملات با کیفیت حفظ می‌کنید.

 

سفارش تولید محتوا

کسب و کار شما در هر حوزه‌ای که باشد، برای کسب موفقیت ضروری است که با تغییرات و تکنولوژی‌های جدید همگام شده و فعالیت‌های خود را در این مسیر قرار دهید. یکی از اصلی‌ترین این اقدام‌ها، ورود به فضای مجازی و تولید محتوای اختصاصی در این فضاست. با توجه به اینکه فضای مجازی بخش گریز ناپذیری از زندگی روزمره همه ماست، همه برندها این فرصت را دارند که از رسانه‌ها و پلتفرم‌های موجود در این فضا استفاده کرده و روابط صمیمی و نزدیکی با مخاطبان برقرار کرده و نیز به تعداد مشتریان بیشتری دسترسی یابند. البته بدیهی است، رقابت در این فضا هرروز بیشتر و بیشتر شده و تنها راه کسب تمایز و برتری در این فضا، داشتن عملکرد حرفه‌ای است. و این عملکرد حرفه‌ای با تولید محتوای منحصر بفرد و مفید توسط تیمی متخصص و خلاق میسر است.

تیم راجینا کریتیوورکس، با تجربه چندین ساله تولید محتوا در انواع حوزه‌های مختلف از قبیل صنعتی، پوشاک، تحصیلی و… می‌تواند خالق محتوای ویدئویی، تصویری و متنی اختصاصی برند شما در انواع رسانه‌های موجود باشد. با راجینا، مزیت رقابتی را در میان انبوهی از محتواها کسب کرده و پیام برند خود را به حرفه‌ای‌ترین و جذاب‌ترین شکل ممکن به مخاطبان خود برسانید.

 

به نظر شما تاثیرگذارترین شکل محتوا کدام است؟ نظرات خود را با ما در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *