تقویم محتوا (Content Calendar)      

بدون شک، هر اقدامی در کسب‌وکار نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و درست است. بازاریابی محتوا نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌ از فعالیت‌های تمامی برند‌ها و کسب‌وکارهای امروزی، به برنامه‌ریزی جامع و کاملی نیز نیاز دارد تا در زمان درست، محتوای درستی منتشر شود. تقویم محتوا هم یک ابزار کاربردی و حیاتی در حوزه بازاریابی محتوایی است که در آن، به زبانی ساده، مشخص می‌شود چه محتوایی در چه زمانی و در کجا منتشر شود. تقویم‌های محتوا معمولاً شامل محتواهای آتی، بروزرسانی‌هایی از وضعیت فعلی، فعالیت‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی برنامه‌ریزی‌شده، مشارکت‌ها و بروزرسانی‌های محتواهای منتشر شده است.

تقویم محتوا چیست؟ کاربرد تقویم محتوایی چیست؟ اهمیت تقویم محتوا چیست؟ چه برندهایی و به چه دلیل به تقویم نیاز دارند؟

همراه راجینا کریتیوورکس باشید تا به پاسخ تمامی سوالات دست یابید!

 

تقویم محتوایی چیست؟

شاید بتوان گفت تقویم محتوا کمک می‌کند تا به خوبی مسیر بازاریابی محتوایی بیزینستان را طراحی کنید. با تدوین یک تقویم محتوایی مشخص می‌شود که در روزهای در پیش رو چه محتوایی در وبسایت ویا شبکه‎‌های اجتماعی‌ برندتان منتشر خواهد شود. به عبارتی روشن‌تر، تقویم محتوایی این فرصت را به شما ارائه می‌دهد که عملکرد حرفه‌ای و منظمی داشته و کنترل روند بازاریابی محتوایی از دستتان خارج نشود.

درواقع، تقویم محتوایی یک تقویم ساده است که تمامی مطالبی که می‌خواهید آن‌ها را انتشار کنید را همراه با زمان انتشار را در آن درج کرده و نیز جزئیات مربوط و طبقه‌بندی محتوا را به طور کامل و دقیق در آن قرار می‌دهید. این اقدام منجر می‌گردد تا تیم بازاریابی برای تمامی فعالیت‌های خود استراتژی درستی طراحی کرده و چشم‌انداز مناسبی از فعالیت‌های آینده داشته باشند.

با در نظر گرفتن توضیحات بالا می‌توان به طور مطمئن گفت که تقویم محتوا یک ابزار کلیدی و زیربنایی در حوزه دیجیتال مارکتینگ است.

 

چرا تقویم محتوا اهمیت دارد؟ 

بدیهی است مسیر موفقیت کسب‌وکارها پرفراز و نشیب است. تنها راه دستیابی به اهداف در این مسیر، داشتن عملکردی حساب‌شده و متکی بر دانش و تجربه است. برداشتن قدم‌های نامطمئن و حساب نشده در مسیر بازاریابی محتوا نیز نمی‌تواند شما را به نتایج مطلوبی برساند. همچنین، ممکن است تمامی هزینه، تلاش و زمانی که صرف تولید محتوا می‌کنید را به هدر بدهد. به همین دلیل، تقویم محتوا به عنوان یک ابزار اساسی در بازاریابی محتوایی شناخته می‌شود. از مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین تاثیراتی که تهیه تقویم محتوایی برای کسب‌وکارها می‌تواند داشته باشد عبارتند از:

 

 • صرفه‌جویی در زمان و انرژی
 • بهبود همکاری بین اعضای تیم
 • سازماندهی انتشار محتوا
 • ایجاد تصویری حرفه‌ای از برند
 • ارائه چشم‌اندازی درست از وضعیت فعلی و آینده
 • توجه بهتر به جزئیات و سایر جوانب محتوا و بازاریابی

 

صرفه‌جویی در زمان و انرژی

به طور کلی، تولید محتوا کاری سخت و هزینه‌بر است. اگر بدون داشتن یک برنامه هدفمند و اصولی آن را انجام دهید، انرژی و منابع زیادی از دست خواهید داد. چنانچه در فرآیند تولید محتوای خود طبق استراتژی و برنامه‌ریزی پیش بروید، تمرکز کافی نیز بدست می‌آورید. به عبارتی دیگر، با این اقدام این فرصت به شما ارائه می‌شود که متوجه شوید بر روی موضوعی که مفید است تمرکز کرده و آنچه که چندان سود ندارند و کاربردی نیست را حذف کنید.

داشتن یک تقویم محتوایی به شما کمک می‌کند به جای آنکه تمام زمان و انرژی‌تان را صرفاً مشغول نوشتن کنید، از پتانسیل‌هایتان در جهت دستیابی به اهداف استفاده کنید. 

 

بهبود همکاری بین اعضای تیم

تهیه و تنظیم تقویم محتوا موجب برقراری تعامل و همکاری بهتر میان اعضای تیم یک برند خواهد شد. چراکه در این صورت، هر شخص می‌داند که باید چه کاری را در چه زمانی انجام دهد. همین موضوع سبب می‌شود تا اعضای تیم دچار سردرگمی نشوند و به صورت هماهنگ با یکدیگر همکاری کنند. همچنین تقویم محتوا باعث می‌شود که اعضای تیم محتوا بتوانند ایده‌های خلاقانه و کاربردی را به یکدیگر پیشنهاد دهند و تعامل مثبتی در محیط کار داشته باشند. بدیهی است همه این عوامل فرآیند دستیابی به اهداف سازمان را تسریع بخشیده و نقش بسزایی در موفقیت شما خواهد داشت. 

 

سازماندهی انتشار محتوا

هنگامی که امور مربوط به تولید محتوای وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی کسب‌و‌کار خود را مطابق بر تقویم محتوایی پیش ببرید، کنترل کاملی بر بخش‌های مختلف بازاریابی محتوایی داشته و در نتیجه، سریع‌تر متوجه نقاط ضعف و قوت عملکرد خود شده و فرصت کافی برای بهبود خواهید داشت. به عبارتی دیگر، با داشتن تقویم محتوا می‌توانید برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

 

ایجاد تصویری حرفه‌ای از برند 

بدون شک، تولید انتشار محتوای باکیفیت و کاربردی به طور منظم و اصولی نمایانگر یک تیم حرفه‌ای است. هر کسب‌وکار و برندی که در حوزه بازاریابی محتوایی نیز فعالیت دارد، انتشار محتوای کاربر پسند در زمان و مکان درست و به صورت منظم، ایده‌آل‌ترین حالت ممکن مورد تصور برای آن‌هاست. 

حفظ انسجام در تولید محتوا با تقویم محتوایی به طور کلی باعث بهبود عملکرد تیم می‌شود. چنانچه مطالب خود را به صورت نامنظم و بدون زمان‌بندی مشخص منتشر کنید، احتمال افزایش بازدید آنها را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهید. زمانی که کاربران از زمان دقیق انتشار محتواهای شما مطلع باشند به احتمال بسیار زیاد از وب سایت شما بازدید خواهند کرد. درنتیجه، تهیه تقویم محتوایی به مرور زمان موجب افزایش میزان بازدید از سایت یا شبکه‌های اجتماعی و نیز افزایش تعامل کاربران با شما شده و تصویری بسیار حرفه‌ای و باتجربه از کسب‌وکار شما در اذهان مخاطبان شما ایجاد می‌کند.

 

ارائه چشم‌اندازی درست از وضعیت فعلی و آینده

تقویم محتوایی این امکان را به ما ارائه می‌دهد تا بتوانیم نگاهی کلی و از بالا به موضوعات داشته باشیم و ایده‌ پردازی‌های بهتری داشته و سطح خلاقیت خود را ارتقا دهیم. علاوه بر این، از سردرگمی‌های ایده برای تولید متن یا ویدیو رهایی یابیم. 

 

توجه بهتر به جزئیات و سایر جوانب محتوا و بازاریابی 

لازم به ذکر است تهیه تقویم محتوایی سوشال مدیا یا وب سایت از انتشار محتوای تکراری و تصادفی جلوگیری می‌کند که طبیعتاْ این امر باعث حفظ مخاطبان می‌گردد. درواقع، یک تقویم محتوای هوشمند و اصولی می‌تواند مانع یکی از بزرگترین و رایج‌ترین اشتباهات در بازاریابی محتوایی شود که همین انتشار مطلب تکراری است.

 

قسمت‌های مختلف تقویم محتوایی

تقویم محتوایی یک برنامه‌ریزی دقیق و جامع از فعالیت‌های محتوایی در زمان مشخص است که معمولاْ در گوگل شیت(Google Sheet)، نرم افزار اکسل(Excel) ویا تقویم گوگل(Google Calendar) قرار می‌گیرد. به همین دلیل، شامل بخش‌های مختلفی است و طبقه‌بندی‌های بسیاری را شامل می‌شود. عموماْ یک تقویم محتوایی کامل و اصولی از بخش‌های زیر تشکیل می‌شود:

 

 • موضوع محتوا: اینکه محتوای شما دقیقاْ در رابطه با چه موضوعی تولید شده است و در کدام بخش سایت شما قرار خواهد گرفت.
 • تاریخ انتشار محتوا: باید ددلاینی با در نظر گرفتن تمامی مراحلی که برای تولید و اتمام کار تولید یک محتوا انجام می‌گیرد از جمله نوشتن‌، ویرایش، انتخاب تصاویر و دیگر جزئیات مشخص کنید.
 • پرسونای محتوا: شناخت کامل مخاطب و تشخیص شخصیت برند معمولاْ در تدوین استراتژی محتوا مشخص می‌شود. بهتر است که در تقویم محتوایی هم به صورت خاص‌تر مشخص شود که محتوای شما دقیقاْ برای چه کسی و چه کسانی ساخته شده است و این مخاطب چگونه اطلاعات مورد نظر خود را به دست می آورد.
 • هدف محتوای تولید شده: هر محتوای تولید شده باید هدفی داشته باشد، اعم از آگاهی‌رسانی یا سرگرمی یا آموزش. در تقویم محتوا اینکه هدف محتوای تولید شده چیست و چگونه باید به این هدف برسید باید قرار داده شود.
 • نوع محتوا: اینکه محتوا در چه قالبی باشد اهمیت بسیاری دارد. با در نظر گرفتن پلتفرم، هدف محتوا و بازاریابی اینکه تولید محتوا در قالب ویدیو، متن، پادکست، اینفوگرافی و… باشد در تقویم محتوا مشخص می‌باشد.
 • محتوانویس: تقویم محتوایی شامل اسامی تولیدکنندگان و نویسندگان محتوا نیز باید باشد. با توجه به تجربه و تخصص افراد، باید نویسنده‌های مناسب را انتخاب و در فیلدهای تقویم محتوایی ذکر کنید.
 • اشتراک گذاری و پروموشن محتوا: بعد از انتشار محتوا در زمان، نباید محتوای خود را رها کنید و لازم است که محتوای خود را ارتقا بدهید تا احتمال دیده شدن آن را افزایش دهید.
 • داده‌های مربوط به محتوا: با استفاده از داده‌های تحلیلی آماری که می‌توانید توسط تقویم محتوا و ابزارهای تقویم محتوا بدست می‌آورید به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه آمارهای خود را تحلیل کرده و اگر به هدف مدنظر خود نرسیدید، می‌توانید سریع تر مشکل را پیدا و رفع کنید .

 

تقویم محتوایی اینستاگرام

اینستاگرام، به عنوان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی بین افراد مختلف، از اهمیت بسیار زیادی برای کسب‌وکارها برخوردار است. تمامی کسب‌وکارهای خواستار حضور در فضای دیجیتال بایستی فعالیت کافی در این پلتفرم داشته و محتواهای جذاب و کاربردی به صورت منظم منتشر کنند تا تعامل درستی با مخاطبان خود برقرار کنند. بدیهی است رقابت در اینستاگرام به دلیل تعداد بالای کاربران بسیار سخت است و برای داشتن عملکردی درست و کسب مزیت رقابتی در این پلتفرم نیازمند یک تقویم محتوای جامع و کامل هستید که به خوبی از عهده رقابت در حوزه بازاریابی محتوایی بربیاید. تیم محتوای راجینا کریتیوورکس نه تنها می‌تواند با در نظر گرفتن شخصیت، ارزش‌ها و اهداف برند شما و نیز پرسونای مخاطبتان تقویم محتوای اختصاصی برند شما را تهیه کند بلکه محتوای اختصاصی و باکیفیت برندتان در شبکه‌های اجتماعی مختلف را نیز می‌تواند بر عهده بگیرد.  

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *